Ads 468x60px

11 липня 2012

Всесвітній день шоколаду


Сьогодні Всесвітній день шоколаду - свято, що відзначається щорічно 11 липня.
Батьківщиною всесвітнього дня шоколаду вважається Франція. Саме французи в 1995 році поклали початок цього свята. Це молоде свято досить швидко здобуло популярність і крім Франції широко відзначається в Німеччині, Італії, Швейцарії та інших країнах як всередині Європейського союзу і за його межами. У США відзначають цілих два «шоколадних свята»: одне 7 липня, друге - 28 жовтня. Крім того, є ще один Всесвітній день шоколаду, який святкують 4 вересня. Як бачимо, не тільки українцям хочеться солодкого. 
Думаю, ми до французів ближчі географічно і духовно. Тому продовжимо французьку традицію святкувати день шоколаду 11 липня.
Можна в цей знаменний день просто прикрасити цукерками свій будинок і весь день харчуватися шоколадними пудингами, еклерами і робити масаж, використовуючи шоколадну плитку. Або вирушити в один з готелів, подібних Etruscan Chocohotel в Перуджі, де в кожному номері накрито шоколадний стіл, в фойє розташовується магазин шоколадних виробів з усього світу, а номери мають назви сортів шоколаду. Можна також відправитися в одну з «шоколадних» країн, жителі якої розуміються на «чорному золоті» (не плутати з вугіллям). Фантазія - вперед!
Історія цього продукту почалася десь у 600 році до н. е. на берегах Мексиканської затоки. На думку дослідників, саме в цей час стародавні майя і ацтеки стали культивувати какао-дерево і готувати з його плодів напій чоколатль, який додає сил та енергії. На смак він дуже відрізнявся від звичного гарячого шоколаду, оскільки складався з розмолотих какао-бобів, пекучого перцю чілі та меду, тому був дуже гірким. Напій вважали їжею богів, унаслідок чого плоди какао-дерева стали використовувати як гроші - за сотню бобів можна було купити раба.
У Старому Світі про шоколад дізналися лише через 2000 років. Спочатку Колумб отримав у дар від індійців какао-боби, а через декілька років інший іспанський конкістадор, Ернан Кортес, підніс їх в дар королю Карлу V. У супровідному листі мовилося, що одна чашка шоколадного напою допомагає боротися із втомою і додає сил. Але іспанцям він не сподобався. Та й з чого б? Гіркий і незвичний на смак. Тому кухарі вирішили вдосконалити творіння ацтеків: замінили чилі на корицю і мускатний горіх, замість меду щедро додали цукру і подали шоколад гарячим. Напій сподобався королю. Пізніше шоколад став настільки популярним, що був обов'язковим ранковим напоєм іспанських аристократів.
Тільки у другій половині XVII століття шоколад стали додавати у випічку - тістечка та рулети.
Це відкрило новий етап в історії продукту - тепер його можна було не тільки пити, але й їсти. А ось перші предки шоколадних плиток з'явилися тільки в XIX столітті. З тієї миті почався розквіт компаній, що виробляють кондитерські вироби з цього продукту.

Цікаві відомості 
Шоколад містить речовини з групи флавонідів. Вони украй корисні для серця і судин.
Шоколад містить теобромін, який є сильним токсином для багатьох тварин. Так для котів і собак середня летальна доза складає 200…300 міліграм/кг теоброміну або 100-500 г шоколаду на тварину (залежно від розміру). Коні та папуги також чутливі до цієї речовини. Отруєння людини теоброміном при поїданні шоколаду практично виключене через швидкий метаболізм теоброміну в організмі людини. Так само, теобромін, будучи основним алкалоїдом в шоколаді, дав йому другу назву «Їжа богів» (тео брома).
Багато цікавого про шоколад і не тільки можна прочитати в книзі “Смаки раю. Соціяльна історія прянощів, збудників та дурманів” Вольфґанґа Шивельбуша.
Blog Widget by LinkWithin

3 коментарі:

  1. ПРИСВЯЧУЮ КОЛЕГАМ - ШОКОМАНАМ(всі інші можуть не читати)
    Хтось галактики вивчає
    у потужний телескоп.
    Хтось мікроби розглядає
    в електронний мікроскоп.
    Я б погодилась охоче
    на складний експеримент:
    їсти шоколад до схочу
    замість супу і котлет.
    В шоколаді помічаю
    переконливий ефект:
    неймовірно розвиває
    хитрість, спритність, інтелект.
    У дослідженнях існує
    прикрий лиш один момент, —
    «Ощадбанк» не фінансує
    шоколадний цей проект!

    ВідповістиВидалити
  2. Я теж шокоманка, тому оцінила цей вірш по-справжньому. І нарешті зрозуміла, чому я така спритна і розумна - бо дуже люблю шоколад. Колеги-шокоманки, давайте відмічати це свято. Можливо нам дадуть вихідний?! Але тільки тим, хто пройде тест на любов до шоколаду.

    ВідповістиВидалити